RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN
Tarikh : 29.10.2011
Hari ; Jumaat
Waktu : 11.00 – 11.30 pagi
Masa : 30 minit
Mata
Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tahun : 1 Maju
Bilangan
murid : 20
orang
Unit
Pembelajaran : 22
Tema : Mari Bertani
Tajuk : Kegunaan Pokok Pisang
Standard Pembelajaran : 1.3.2
(mendengar, memahami dan memberikan
respons dengan betul secara lisan terhadap
pelbagai soalan bertumpu)
Objektif
Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, murid dapat:
Kognitif : Menamakan sekurang-
kurangnya dua kegunaan
pokok pisang.
Psikomotor :
Menceritakan kegunaan pokok pisang.
Afektif :
Menghargai dan bersyukur
akan kurniaan Allah swt kepada
kita.
Elemen
Merentas kurikulum : Nilai
murni :
bekerjasama, prihatin, rajin, bersyukur
EMK : TMK
: keusahawanan, ICT
Kemahiran Bernilai
Tambah ( KBT )
Kemahiran
Berfikir : Menghubungkait, menjana idea
Belajar Cara Belajar : Mendengar dengan berkesan, bacaan
imbasan,
mengitlak, mengingat.
Kecerdasan
Pelbagai ; Interpersonal, intrapersonal,
verbal-linguistik
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat tumbuh- tumbuhan dan
buah-buahan samada di
rumah atau pun
melalui media massa dan pembacaan.
Bahan
Bantu Mengajar : slaid
power point, projektor, lembaran kerja,pen
Langkah/Masa
|
Isi Kandungan
|
AKTIVITI PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN
|
ALATAN, BBM DAN CATATAN
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Set
Induksi
(4
minit )
|
Teka-teki
|
1.Guru membacakan
beberapa soalan teka-teki.
2. Guru mengarahkan
murid meneka teka-teki yang
dikemukakan.
3. Berdasarkan jawapan
murid guru menjelaskan tajuk pelajaran yang akan diajar pada hari itu.
|
1.Murid mendengar teka-teki yang dibacakan oleh
guru.
2. Murid meneka
berpandukan teka-teki yang dibacakan oleh guru.
3. Murid mendengar
penerangan guru tentang tajuk yang diajar.
|
KB-Menghubungkait,
mentafsir
BCB: Mendengar dengan berkesan
|
Langkah
1
(
2 minit)
|
Tayangan slaid power point yang
berkaitan dengan pokok pisang
|
1.Bersoaljawab dengan murid tentang
pengetahuan murid berkaitan pokok pisang.
2.Guru meminta murid melihat paparan power point dan
menelitinya.
3. Guru meminta murid mengenal
pasti bahagian-bahagian yang terdapat
pada pokok pisang seperti pada gambar yang ditunjukkan.
|
1.Murid memberi respon terhadap
soalan guru.
2.Murid melihat gambar pokok pisang
melalui tayangan power point dengan
teliti.
3. Murid mengenalpasti
bahagian-bahagian pada pokok pisang dengan teliti.
|
KB : Menghubungkait,
mengecam
BCB :
i)mendengar
dengan berkesan
EMK:
kreatif dan inovatif
Nilai : Menghargai tumbuh-tumbuhan dan bersyukur dengan kurniaan Tuhan.
|
Langkah
2
(6
minit)
|
Membaca Teks
Kegunaan Pokok Pisang
|
1.Guru mengarahkan murid membaca
teks tersebut secara kelas, kumpulan dan individu dengan kuat dan mengikut intonasi serta gaya yang betul.
2. Guru bersoaljawab dengan murid
berkaitan teks tersebut.
Contoh soalan:
[Apakah kegunaan daun pisang?
[Namakan 2 kegunaan buah pisang.
[Selain daripada boleh dibuat ulam, jantung pisang boleh dibuat apa?
3.
Guru memberi penerangan lanjut tentang kegunaan pokok pisang
|
1.Murid membaca teks secara kelas,
kumpulan dan individu dengan kuat dan mengikut intonasi serta gaya yang
betul.
2.Murid menjawab soalan guru.
Contoh jawapan :
[Daun pisang boleh dibuat pembungkus
nasi lemak dan kuih.
[2 jenis kegunaan buah pisang:
XBoleh makan mentah
XBoleh dibuat kek
[Jantung pisang boleh dibuat gulai
atau kerabu
3 . Murid mendengar dengan teliti
penjelasan dan penerangan guru.
|
KB : Menghubungkait,
mengelaskan
BCB :
i)Bacaan
Mekanis
ii) Mendengar dengan berkesan
KP :
Interpersonal
Naturalis
EMK : keusahawanan,
Kreatif dan inovatif
Nilai : Menghargai dan bersyukur
|
Langkah
3
(7minit)
|
Kerja kumpulan
|
1.Murid dibahagikan kepada 4
kumpulan.
2.Murid diminta menjawab soalan
secara berkumpulan
3.Pembentangan jawapan setiap
kumpulan
|
1.Murid duduk di dalam kumpulan
masing-masing
2.Murid berbincang dan cuba menjawab
soalan yang dikemukakan.
3.Mendengar dengan teliti
|
EMK :
Kreatif dan Inovatif
Keusahawanan
|
Langkah
4
(5
minit)
|
Kuiz
|
1.Guru membacakan soalan di papan slaid dan meminta murid untuk menjawab.
2. Murid yang dapat menjawab dengan
tepat diberi cenderahati sebagai penghargaan
|
1.Murid mendengar soalan yang dibaca
oleh guru.
2. Murid menjawab soalan yang
dikemukakan oleh guru dengan cara menaip jawapan pada papan kekunci komputer.
|
EMK:
TMK (Teknologi Maklumat &
Komunikasi)
BBM :
|
Langkah
5
(4
minit )
|
Lembaran kerja
XPengayaan
Xpemulihan
|
1.Guru terlebih dahulu menanyakan
kepada murid sekiranya mereka masih
tidak memahami tajuk pengajaran pada hari tersebut.
2. Guru mengedarkan lembaran kerja
kepada murid. Murid yang berjaya menjawab dengan cepat akan diberi latihan
pengayaan manakala murid lemah akan diberikan latihan pemulihan.
3. Guru membimbing murid lemah.
|
1.Murid menjawab soalan guru.
2. Murid menjawab soalan yang
diberikan dengan tekun.
3. Murid mendengar penerangan dan
bimbingan guru.
|
KB : Menjana idea,menghubung
kait
BCB : Mendengar dengan berkesan
Nilai : Rajin
v
Pengayaan
v
Pemulihan
|
Penutup
(2 minit)
|
Peneguh
An
|
1.Bersoaljawab tentang kegunaan
pokok pisang.
2.Memberikan peneguhan dan
menerapkan nilai murni.
|
1.Murid menjawab soalan guru.
2.Murid mendengar dengar teliti.
|
BCB : mendengar dengan berkesan.
Nilai murni:
Bersyukur
|
No comments:
Post a Comment